Wyznaczanie trasy dla środków komunikacji publicznej

I. Wyznaczanie trasy.

 1. Dodawanie punktów trasy.
  1. Aby wyznaczyć trasę dla środków komunikacji publicznej, należy przejść do zakładki „Oblicz trasę” i wybrać opcję „Jadę środkami komunikacji publicznej”:
   komunikacja2
  2. Następnie należy dodać punkt początkowy i punkt końcowy trasy (z poziomu lewego panelu, bądź z poziomu mapy za pomocą menu kontekstowego umieszczonego pod prawym przyciskiem myszy) – analogicznie do zwykłego procesu wytyczania trasy.

  UWAGA!

  W opcji wyznaczania trasy dla środków komunikacji publicznej można ustawić tylko punkt początkowy trasy i punkt końcowy – nie można definiować punktów pośrednich.

 2. Ustawienie parametrów trasyPo ustaleniu punktu początkowego i końcowego trasy kolejnym krokiem jest ustawienie parametrów trasy. Aby to zrobić, należy wybrać Opcje trasy.
  komunikacja3

  W zależności od preferencji Użytkownik może wybrać:

  1. Jeden z czterech typów trasy:
   parametrytrasy2
   • domyślną – optymalne połączenie sugerowane przez system,
   • wygodną – zawierającą jak najmniej (i jak najkrótszych) przejść pieszych,
   • szybką – gwarantującą najszybsze dotarcie do celu,
   • bezpośrednią – zawierającą jak najmniej przesiadek.
  2. Dzień i godzinę:
   • Po kliknięciu na pole z wybranym dniem wyświetli się kalendarz umożliwiający sprawniejsze wybranie pożądanego dnia:
    kalendarz1
   • W polu dotyczącym godziny należy wpisać odpowiednią wartość.
   • Poprzez wybór opcji „Odjazd” lub „Przyjazd” definiujemy czy wybrane wartości dotyczące godziny odnoszą się do momentu, w którym chcemy rozpocząć podróż, czy do momentu, w którym chcemy ją skończyć (jeśli np. musimy dotrzeć do teatru na 18.00, wpisujemy tą godzinę w odpowiednim polu i wybieramy opcję przyjazd – system wskaże nam gdzie, kiedy i jakim środkiem komunikacji publicznej musimy rozpocząć podróż, aby dotrzeć we wskazane miejsce o wskazanej godzinie).
  3. Unikaj autobusów/Unikaj tramwajów:
   • Opcje „Unikaj autobusów/Unikaj tramwajów” pozwalają zaznaczyć, którymi środkami komunikacji publicznej nie chcemy się poruszać.
  4. Maksymalny czas na przesiadkę/Maksymalne dojście pieszo do celu
   • Można również zdefiniować maksymalny czas na przesiadkę (wpisane wartości podane są w minutach) oraz maksymalne dojście pieszo do celu(podane w metrach; standardowo w systemie uwzględniane jest maksymalne dojście = 1000 m) – wówczas system uwzględni tylko takie połączenia, które będą spełniać podane przez nas warunki
 3. Wyznaczanie trasy.
  Po wybraniu punktu początkowego i końcowego trasy oraz ustawienia żądanych parametrów trasy, zostanie ona automatycznie wyznaczona.